Κυριακή 5 Απριλίου 2015

ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 1 - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Ν. ΛΙΟΣΙΩΝ 0 (ΒΙΝΤΕΟ - ΦΩΤΟ)

fosthras-hlioypolhs-olympiakos-liosion
Ήταν το ματς της χρονιάς και για τους δύο! Από τη μία ο Φωστήρας Ηλιούπολης με νίκη «καθάριζε» οριστικά με την παραμονή, από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός Λιοσίων θα έπαιρνε σημαντικό προβάδισμα και με δύο νίκες τις τελευταίες ισάριθμες αγωνιστικές θα σωνόταν, ότι και αν έκαναν οι διώκτες του.Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν στο «τρίποντο» επικρατώντας με 1-0 και τα τελευταία παιχνίδια γι’ αυτούς είναι διαδικαστικά.
Η ομάδα του Παύλου Κυριακουλέα μπήκε δυνατά με τον έμπειρο προπονητή να επιφυλάσσει μία έκπληξη στον συνάδελφό του Βαγγέλη Χαντέ βάζοντας στα αριστερά της επίθεσης τον Νίκο Ασωνίτη, που όλο το διάστημα αγωνιζόταν ως αριστερό μπακ. Αυτή η κίνηση τελικά τον δικαίωσε, αφού ο χαρισματικός ποδοσφαιριστής άνοιξε το σκορ στο 20' με ένα πανέμορφο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Στο 25' οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να απαντήσουν, όμως μετά την όμορφη συνεργασία Κίτσιου και Ρεστζόβ το σουτ του τελευταίου απέκτρουσε σωτήρια ο Τσιμπογιάννης. Μάλιστα δύο λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο αφού αποβλήθηκε (σωστά) ο Λέκκας στο 27' για αντικανονικό μαρκάρισμα.
Στο δεύτερο μέρος οι "ερυθρόλευκοι" μπήκαν δυνατά και παραλίγο να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά το εντυπωσιακό ανάποδο ψαλιδάκι του Κίτσιου στο 47' βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια και όσο περνούσε η ώρα η ομάδα του Ολυμπιακού Λιοσίων πίεζε, όμως οι "κιτρινόμαυροι" έχοντας παραταχθεί σωστά στην άμυνα και έχοντας παράλληλα το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα. Μάλιστα είχαν τρεις καλές ευκαιρίες για να πετύχουν ένα τέρμα ακόμη. Στο 68' και μετά από σέντρα του Ασωνίτη Β. ο Σπυρόπουλος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά τον Στουραΐτη, στο 88' σουτ του Βουλτσίδη απέκρουσε εύκολα ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σπυρόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον έμπειρο τερματοφύλακα, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.
Το τελευταίαο σφύριγμα του Τριτσώνη βρήκε την ομάδα του Φωστήρα Ηλιούπολης να επικρατεί με 1-0 και να παραμένει δίκαια στην κατηγορία, αφού ήταν πράγματι η ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος. Από την άλλη πλευρά δύσκολα θα γλυτώσει τα μπαράζ ο Ολυμπιακός Λιοσίων!
Διαιτητές: Τριτσώνης (πολύ καλός), Τσολάκης-Γεωργαράκος (πολύ καλοί)
ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Τσιμπογιάννης, Φάρος, Σάχου (90’+2’ Μαστρογιάννης), Ασωνίτης Β., Χελιώτης (80’ Αϊβάζης), Κυριαζής (62’ Χαλιβελάκης), Μπαρδάκης, Φαρμάκης, Ασωνίτης Ν., Βουλτσίδης, Σπυρόπουλος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. ΛΙΟΣΙΩΝ: Στουραΐτης, Δούκας (76’ Γιάκας), Παπαδόπουλος, Κολιοπάνος, Μηλιώνης, Κωνσταντινίδης, Ρεζτσόβ, Λέκκας, Παπαθεοδώρου (32’ Σταματάκης), Ζέλο, Κίτσιος

Ανάρτηση: pamebala.gr